PSYCHOŁÓDKA
Krótka historia psychologii na Uniwersytecie Łódzkim
W roku akademickim 1972/1973 aktywowano na Uniwersytecie Łódzkim pięcioletnie, magisterskie studia psychologiczne. Studia odbywały się w budynku przy ul. Kościuszki 21, na Wydziale Filozoficzno-Historycznym w ramach Zakładu Psychologii, którym kierował prof. dr hab. Stanisław Gerstmann. Zakład Psychologii zatrudniał 13 nauczycieli akademickich, a liczba studentów na poszczególnych latach studiów nie przekraczała wówczas 60 osób.
W roku 1980 z przekształconego Zakładu Psychologii UŁ utworzono Katedrę Psychologii. Było to zwieńczeniem zabiegów podejmowanych przez profesora Gerstmanna, który po przejściu na emeryturę w 1981 roku do swej tragicznej śmierci 7 grudnia 1983 roku nadal uczestniczył czynnie w pracach uczelni. Po śmierci profesora Gerstmanna kierownictwo Katedry Psychologii objął profesor Leon Niebrzydowski, a po nim w roku 1992 prof. dr hab. Andrzej Eliasz. W związku z wprowadzeniem nauczania przedmiotu psychologii na wszystkich wydziałach i kierunkach studiów uniwersyteckich liczba nauczycieli akademickich uległa zwiększeniu do 33 osób. Warunki lokalowe katedry Psychologii były bardzo trudne w związku z tym została ona przeniesiona do budynku po szkole podstawowej przy ul. Smugowej 10/12.
Momentem przełomowym było powołanie w Uniwersytecie Łódzkim 13 września 1991 roku nowego Wydziału Nauk o Wychowaniu, który objął dwa kierunki studiów – pedagogikę i psychologię. W roku 1994 kierownictwo Katedry Psychologii objął profesor Jan Rostowski, co zaowocowało dynamicznym rozwojem placówki. Senat Uczelni wyraził zgodę na wprowadzenie nowego zapisu do Statutu UŁ, który pozwolił na przekształcenie Katedry Psychologii na Instytut Psychologii. Oferta dydaktyczna została poszerzona o studia podyplomowe i wieczorowe. Sukcesywnie zaczęto równie zwiększać liczbę studentów do rekordowej liczby 260 studentów przyjętych w roku 2002/2003. Po odejściu profesora Rostowskiego na emeryturę kierownictwo Instytutu kolejno sprawowali prof. dr hab. Zygfryd Juczyński (do roku 2003), prof. dr hab. Eleonora Bielawska-Batorowicz (do roku 2016), dr hab. prof. UŁ Iwona Janicka (do 2020) i dr hab. prof. UŁ Anna Paszkowska-Rogacz (do chwili obecnej). Dzięki staraniom kolejnych dyrektorów Instytut Psychologii uzyskał prawo do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinie psychologii. Podejmowane były liczne zabiegi o reorganizację struktury i formy kształcenia studentów oraz uruchomione zostały studia doktoranckie.
Na obecny Instytut Psychologii składają się cztery zakłady – Psychologii Pracy, Organizacji i Doradztwa Kariery, Psychologii Społecznej i Badań nad Rodziną, Psychologii Zdrowia oraz Psychologii Klinicznej i Psychopatologii. Zatrudnionych jest w nim 34 pracowników badawczo-dydaktycznych, 3 dydaktycznych i 4 pracowników administracyjnych. Na wszystkich pięciu latach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych studiuje 700 studentów.
We wrześniu 2022 władze Uniwersytetu Łódzkiego zrealizowały plany dotyczące nowej bazy lokalowej. Dokończenie budowy nowej siedziby poprawiło znacznie warunki do pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej i mamy nadzieję, że umożliwi w najbliższej przyszłości zwiększenie zatrudnienia w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych ponad obecną liczbę. Wynika to z olbrzymiego zainteresowania tym kierunkiem studiów i ciągle wzrastającym zapotrzebowaniem rynku pracy na osoby o kwalifikacjach psychologicznych.
Zapraszamy na wspólne świętowanie 50. rocznicy uruchomienia studiów psychologicznych na Uniwersytecie Łódzkim pod hasłem "Psychołódka" już 10.12.2022 w budynku Instytutu Psychologii przy Alei Rodziny Scheiblerów 2 w Łodzi.